Z HISTORIE ČESKÝCH HRAČEK
Z České republiky známe množství firem, které se proslavily výrobou dětských hraček. Možná ještě mnohé z nich najdete doma, ať už z vašeho dětství nebo po vašich rodičích či dokonce prarodičích. Beze sporu mají tyto hračky a firmy, které je vyráběly či vyrábí své kouzlo. Udělejme si malou exkurzi do historie hraček vyráběných v České republice.
O velký rozvoj ruční výroby hraček se postarala činnost pražského družstva Artěl, které fungovalo od roku 1908 až do období velké hospodářské krize roku 1935. Jednalo se o sdružení českého umění a designu. Zabývalo se krom jiného navrhováním a realizací uměleckořemeslných předmětů, mezi něž patřily také hračky. Začala tak velmi vzkvétat výroba dřevěných hraček. S tím přicházelo zakládání nových oborů ve školách, které se zaměřovaly na zpracování dřeva. Cílem výroby dřevěných hraček bylo rozvíjet estetické cítění a vkus člověka již od jeho dětských let. Pro Artěl vyráběly hračky mimopražské dílny a firmy – např. Hořické hračkářské družstvo, Blank v Orlických horách nebo Umělecko-řemeslné dílny Bohumila Čermáka v Brně.
Jednou ze společností, která se specializovala na výrobu dřevěného zboží byla firma Schowanek v Albrechticích. Inspirován svým dědečkem si Jan Schovánek (jeho německé jméno bylo Johann Schowanek) roku 1908 založil vlastní firmu – Schowanek. Ta po krizi ve dvacátých letech posílila a roku 1927 přidala do svého portfolia dřevěné hračky. 7 let na to byla největší firmou na výrobu dřevěného zboží v Evropě a jednou z největších na světě. Za 2. světové války sice dominovala válečná výroba, ale hračky, byť s vojenskou tematikou, se vyrábět nepřestaly. Po znárodnění firma fungovala dál pod názvem TOFA. Roku 1989 proběhla úspěšná privatizace a firma pod dnešním názvem DETOA funguje dodnes. Je jednou z mála, která v České republice, ale i v Evropě stále vyrábí dřevěné hračky.
Ve 20. letech 20. století doplnila dřevěné hračky kovová stavebnice Merkur, kterou tvoří lakované ocelové plíšky. Výrobu zahájila firma Inventor pana Jaroslava Vancla v Polici nad Metují. K přerušení výroby došlo mezi lety 1940-1947, neboť byl nedostatek barevných kovů v souvislosti s válečnou výrobou. Stavebnice Merkur překonala i krizi v 90. letech, kdy nebyla firma, která by Merkur vyráběla. Naštěstí vše dobře dopadlo a nejznámější česká hračka žije dál.
Roku 1935 byla založena první firma zpracovávající plast v České republice, a to Fatra Napajedla. Své zkušenosti se zpracováním plastů předávala i dalším podnikům (např. Gumotex Břeclav, na jehož založení se Fatra podílela), a zasloužila se tak velkým dílem na rozvoji tohoto oboru v České republice. Mezi první výrobky Fatry patřily mimo jiné pryžové hračky. Nafukovací hračky můžeme vidět v portfoliu výroby této firmy dodnes.
V 70. a 80. letech vyráběly plastové hračky také podniky Chemoplast Brno nebo třeba družstvo Igra. Chemoplast Brno se zaměřil na výrobu stolních her jako je známý fotbal či hokej a v této činnosti pokračuje do současnosti. Družstvo Igra přišlo s výrobou slavné plastové figurky – Igráčka. Panáček představuje nejrůznější povolání a osoby v činnostech. Od roku 1976 vznikly každý rok asi 4 nové modely. Igráček prošel v průběhu let drobnými proměnami (např. získal nos) a vyráběn byl až do roku 2006. O navrácení Igráčka na trh se po starala firma Efko-karton s.r.o., takže tuto legendární postavičku si lze pořídit i dnes.
Významnými výrobci 60.-80. let byly národní podniky Hamiro Příbram nebo družstva Směr a Kovap. Podnik Hamiro se zaměřil na výrobu plyšových hraček a umělohmotných panenek. První plyšák byl ušit již před první světovou válkou a k této výrobě se vrátil po ní. Tehdy plyšáci rychle nahradili cínové vojáčky, o které po válce přestal být zájem. Před 2. světovou válkou byl podnik druhým největším v Evropě, který vyráběl plyšové hračky. S válkou však přišel rychlý pád a namísto hraček se začaly šít vojenské uniformy. Bývalou slávu již podnik i přes snahu státu a později původních majitelů nezískal. Strojové zařízení se z Příbrami přesunulo do Nového Boru, kde byla založena hračkářská firma Jakro. Ta funguje na rozdíl od příbramského Hamira dodnes.
Naše drobná exkurze do hračkářství v České republice je ukázkou toho, jak významné toto odvětví na území našeho státu bylo. A ty nejlepší firmy a jejich výrobky s námi zůstávají dodnes. V některém z příštích článků se podíváme na to, jak vypadala historie reklamy hraček.